Lutowanie Asus A750l

Lutowanie w laptopie Asus A750L jest niezbędne do naprawy i konserwacji sprzętu. Przy lutowaniu laptopa Asus A750L należy używać specjalnych narzędzi i materiałów, które są wytrzymałe i trwałe. Aby uniknąć uszkodzenia sprzętu, należy przestrzegać wszystkich instrukcji dotyczących lutowania laptopa Asus A750L. W tym celu należy również wykonać wszystkie kroki w odpowiedniej kolejności, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu. Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich narzędzi i materiałów lutowniczych, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: Lutowanie Asus A750l

Nowa Bateria do Asus F750LB, A750, F550DP

Pełna lista urządzeń do których pasuje ten akumulator znajduje się poniżej

Pojemność: 2600 mAh

Napięcie: 14. 4V (14. 8V)

Ilość ogniw: 4

Rodzaj ogniw: Li-Ion

Zastosowanie: Zamiennik

Gwarancja: 12 miesięcy

Producent ogniw: Samsung

Stan: Fabrycznie nowa

Kolor: Czarny

Zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem: Tak

Zabezpieczenie przed przeładowaniem: Tak

Możliwość zwrotu: Do 30 dni

Kod produktu: AS77PRO

Producent: Green Cell

Lista kompatybilności: Asus A450, Asus A550, Asus R510, Asus X550, Asus X450, Asus F450, Asus F550, Asus K550, Asus K450, Asus X751LN, Asus X751, Asus X751L, Asus X751LA, Asus X751LD, Asus X751LJ, Asus X751LK, Asus X750LN, Asus F750, Asus F750J, Asus F750JA, Asus F750JB, Asus F750L, Asus F750LA, Asus F750LB, Asus R750, Asus R750J, Asus R750JK, Asus R750JV, Asus X750, Asus X750J, Asus X750JA, Asus X750JB, Asus X750JN, Asus X750L, Asus X750LA, Asus X750LB, Asus K750, Asus K750J, Asus K750JA, Asus K750JB, Asus K750JN, Asus K750L, Asus K750LA, Asus K750LB, Asus K750LN, Asus A550D, Asus A550DP, Asus A550Z, Asus A550ZA, Asus A550ZE, Asus F450J, Asus F450JB, Asus F450JF, Asus F550D, Asus F550DP, Asus F550Z, Asus F550ZA, Asus F550ZE, Asus K550D, Asus K550DP, Asus K550Z, Asus K550ZA, Asus K550ZE, Asus R510D, Asus R510DP, Asus R510Z, Asus R510ZA, Asus R510ZE, Asus X550D, Asus X550DP, Asus X550Z, Asus X550ZA, Asus X550ZE, Asus A450J, Asus A450JB, Asus A450JF, Asus A450JN, Asus X450JB, Asus X450JF, Asus X450JN, Asus K450J, Asus K450JB, Asus K450JF, Asus K450JN, Asus X450J, Asus A750, Asus A750J, Asus A750JA, Asus A750JB, Asus A750L, Asus A750LA, Asus A750LB, A41-X550E

Jeśli wybrałeś dostawę przez sprzedającego, zapoznaj się z informacjami w zakładce " Dostawa i płatność "

Aluminium już od dawna stało się dominującym materiałem, z którego wykonane są zarówno ramy jak i akcesoria rowerowe. Z pozycji lidera wyparta została stal. Niestety obróbka cieplna aluminium przez spawanie lub lutowanie przez wiele lat była niedostępna. Ponadto akcesoria wykonane z aluminium odznaczały się nie tylko lekkością, ale także ceną.

Rowery przeznaczone do odbywania długich wypraw budowane były nadal ze stali. Cóż bowiem z tego, że rower wykonany z aluminium byłby lżejszy, skoro szansa, że gdzieś w sercu Afryki uda się odnaleźć sprzęt, który pozwoli na zespawanie pękniętego aluminiowego bagażnika była bliska zeru.

W ostatnich latach pojawiły się lutowia, które pozwalają na trwałe połączenie aluminiowych elementów nawet w domowych warunkach. Postanowiłem przetestować jeden z nich.

Zapraszam do lektury!

Nazywanie materiału, z którego wykonane są rowerowe akcesoria aluminium jest oczywiście pewnego rodzaju nadużyciem. Aluminium to nazwa pierwiastka chemicznego. Sprzęty i urządzenia, które potocznie nazywamy aluminiowymi są faktycznie wykonane z bardziej lub mniej czystego aluminium. Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, że w znakomitej większości są to stopy aluminium i innych pierwiastków.

Dlaczego obróbka cieplna aluminium w domowych warunkach jest trudna?

Przede wszystkim ze względu na temperaturę topnienia, która dla czystego aluminium wynosi 660 °C. To niewiele. Ciężko jest rozgrzać aluminium w taki sposób, by przeszło do fazy płynnej, ale tylko lokalnie, na samym brzegu. Stąd do spawania aluminium stosuje się specjalne maszyny spawalnicze, które pozwalają bardzo precyzyjnie regulować właściwości plazmy. Kolejny problem, to bardzo szybkie utlenianie zewnętrznej warstwy aluminium, które potęguje się w wysokiej temperaturze. Stąd maszyny spawalnicze do aluminium często wymagają osłony gazowej z gazów szlachetnych (np. argonu), która separuje miejsce prowadzenia połączenia od powietrza.

Obok spawania, czyli zespalania połączenia pomiędzy dwoma elementami poprzez nadtopienie i ponowne zestalenie ich brzegów, drugą metodą łączenia jest lutowanie. Lutowanie polega na łączeniu elementów za pomocą spoiwa. Topieniu ulega już tylko lutowie, które rozpływając się po obu łączonych elementach łączy je trwale ze sobą. Jak można się łatwo domyślić temperatura lutowia musi być niższa od temperatury łączonych elementów.

Dlaczego więc nie lutować aluminium? Odpowiedź jest dość banalna: bo przez wiele lat nie było taniego lutowia. Nie potrafiono go wykonać. W ostatnich latach sytuacja się zmieniła i takie lutowie można dostać już prawie wszędzie.

Przykład praktyczny: pęknięty bagażnik.

Postanowiłem skorzystać z postępu i spróbować zlutować w domowych warunkach pęknięty bagażnik rowerowy. Swoją drogą współczesne bagażniki rowerowe w znakomitej większości wykonane są z aluminium i... dosyć często ulegają pęknięciom. Około 10 lat temu próbowałem zespawać pęknięty bagażnik wykonany z aluminium. Szybko się przekonałem, że w całym Trójmieście jest zaledwie kilka punktów, które są wyposażone w stosowne maszyny. W dodatku firmy, które teoretycznie oferują usługę połączenia aluminium przez spawanie w praktyce nastawione są na produkcję seryjną. Wtedy udało mi się zespawać bagażnik wyłącznie dzięki znajomościom w stoczni i dobrej woli pewnego mistrza.

Kolejny bagażnik pękł mi w zeszłym roku. Co być może istotne pękł w dokładnie tym samym miejscu, co bagażnik poprzedni. Podobnie, jak lata temu, najpierw spróbowałem naprawić go wykorzystując swoje znajomości. Tym razem nic to nie dało. Wyobraziłem sobie naiwnie, że skoro aluminium zostało już zaakceptowane jako materiał wykorzystywany w przemyśle samochodowym, to uda mi się odnaleźć stosowny sprzęt w jednym z okolicznych zakładów naprawy samochodów. Niestety nie. Tym sposobem kolejny raz mogłem się przekonać, że wprawdzie jakiś tam postęp jest, to jednak zespawanie bagażnika z aluminium nadal jest sporym problemem.

Co jest potrzebne do lutowania aluminium?

Przede wszystkim palnik na gaz propan butan. Paliwo jest sprzedawane w niewielkich metalowych zbiornikach (tzw. kartuszach). Ich rozmiar został zestandaryzowany, więc jest duża szansa, że zakupiony kartusz będzie pasował do palnika. Kartusze występują w dwóch odmianach: z zabezpieczeniem lub bez. Zabezpieczenie to kulka umieszczona we wnętrzu kartusza. Przypadkowe przebicie kartusza powoduje, że kulka uszczelni otwór. Palnik kosztuje około 50 pln (marzec 2013). Kartusz z gazem 9-15 pln (marzec 2013). Temperatura płomienia mieszaniny gazu propan-butan to 1 700 - 1 800 ºC. Palniki występują w odmianach z zapalnikiem piezoelektrycznym i bez. Zdecydowanie zachęcam do wyboru palników z takim zapalnikiem. Dzięki niemu rozpalenie palnika to zaledwie naciśnięcie odpowiedniego przycisku na obudowie palnika. Różnica w cenie jest niewielka, a wygoda pracy znacznie wzrasta. Do palników można dokupić różnego rodzaje zestawy dysz. Ja ograniczyłem się tylko do podstawowej dyszy.

Oprócz palnika warto zaopatrzyć się w narzędzia, które pozwolą nam na przytrzymanie blisko siebie łączonych elementów. Są to różnego rodzaju cęgi spawalnicze. Okazało się, że trudno jest je nabyć poza specjalistycznymi sklepami z artykułami do spawania. Nieoczekiwanie znalazłem niedrogie komplety (około 25 pln, o ile mnie pamięć nie myli) w... Lidlu.

Potrzebujemy także lutowia. Po obejrzeniu kilku bardzo zachęcających filmików na youtube odnalazłem na Allegro produkty firmy Lepro (www. pl). Wybrałem lutowie o nazwie ALU 8000-2. Kawałek o średnicy około 2 mm i długości 50 cm kosztował mnie 15 pln (marzec 2013) plus koszty przesyłki. Lutowie ma postać srebrnego pręta kolorem przypominającego cynę, ale nieco bardziej sztywnego. Przedstawione poniżej zdjęcia i filmy zostały przygotowane przy wykorzystaniu właśnie tego lutowia. Mam zbyt małe doświadczenie by ocenić, że to lutowie nadaje się jakoś bardziej lub mniej. Po prostu z jego pomocą zrealizowałem postawiony cel.

Jak lutować aluminium?

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozgrzanie łączonych elementów. Do ich rozgrzania należy posłużyć się palnikiem na gaz propan-butan. Ze złotych rad to w zasadzie tyle. Łączone detale należy rozgrzać do temperatury, która przekroczy temperaturę topnienia lutowia. Sporo zależy od rozmiaru łączonych elementów. Im większe elementy, tym dłużej będzie trwało ogrzewanie i tym większy płomień powinniśmy zastosować. Jeżeli do przytrzymania łączonych elementów wykorzystamy narzędzie, np. cęgi, również one będą musiały osiągnąć temperaturę powyżej punktu topnienia lutowia. Proces ogrzewania może trwać więc długo. Na filmikach dostępnych na youtube osoby posiadające większą wprawę wykorzystują zestaw palników, np. palnik z dużym płomieniem do ogrzewania wstępnego i mniejszy, do podgrzania już samego miejsca spojenia.

Muszę przyznać, że podgrzanie zespalanych elementów do właściwej, nieznanej temperatury, nie jest łatwe. Przykładowo rozgrzanie kilku prętów bagażnika przytrzymywanych cęgami zajęło mi ponad 45 min. Winę za taki stan rzeczy ponosi mój brak doświadczenia i niewystarczająca wielkość płomienia. Poniżej film pokazujący sposób podgrzewania łączonych elementów. Co jakiś czas zbliżałem lutowie do łączonych elementów i sprawdzałem, czy się nie rozpływa. W domowych warunkach jest to w zasadzie jedyny sposób na sprawdzenie, czy łączone elementy osiągnęły wymaganą temperaturę. No chyba, że ktoś z czytelników dysponuje pirometrem.

Niestety nie udało mi się uwiecznić na filmie właściwego momentu lutowania. W pewnym momencie lutowie po przytknięciu i przyciśnięciu do łączonych elementów zaczęło płynąć. W szczelinę pomiędzy łączonymi elementami wcisnąłem tyle lutowia, ile tylko się dało. Nadmiar lutowia utworzył grudki, które po ostygnięciu zeszlifowałem pilnikiem.

W Internecie można napotkać rozbieżne opinie co do oczyszczania łączonych powierzchni. Moim zdaniem na pewno warto jest wstępnie oszlifować np. papierem ściernym. Nie stosowałem bardziej zaawansowanych metod, takich jak np. oczyszczanie łączonych powierzchni stosownym rozpuszczalnikiem. Ograniczyłem się do bardzo zgrubnego, mechanicznego oczyszczenia łączonych powierzchni. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9118_PoZlutowaniu_v1. JPG" rel="lightbox[yasig1]" title="Bagażnik rowerowy po zlutowaniu. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9118_PoZlutowaniu_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9118_PoZlutowaniu_v1. JPG" title="Bagażnik rowerowy po zlutowaniu. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9123_Zblizenie_v1. JPG" rel="lightbox[yasig1]" title="Zbliżenie na spoinę. Cóż, mogłem się bardziej postarać i bardziej wyrównać łączone ze sobą elementy. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9123_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9123_Zblizenie_v1. JPG" title="Zbliżenie na spoinę. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9126_Zblizenie_v1. JPG" rel="lightbox[yasig1]" title="Kolejne zbliżenie. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9126_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9126_Zblizenie_v1. JPG" title="Kolejne zbliżenie. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9129_Zblizenie_v1. Po czyszczeniu miejsca łączenia. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9129_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9129_Zblizenie_v1. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9131_Zblizenie_v1. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9131_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9131_Zblizenie_v1. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9132_Zblizenie_v1. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9132_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9132_Zblizenie_v1. pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/200_IMG_9137_Zblizenie_v1. JPG" alt="images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_IMG_9137_Zblizenie_v1. "/>

Bagażnik wykorzystuję z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Zlutowane miejsce nadal nie pękło, a bagażnik był wykorzystywany dzień w dzień przez 6 miesięcy. Stąd wnoszę, że uzyskane połączenie jest solidne. Jak dla mnie lutowanie aluminium jest już możliwe w domowych warunkach, co samodzielnie potwierdziłem.

Dosłownie przed kilkoma dniami lutowie do łączenia aluminium odnalazłem na półce w sklepie Castorama co pozwala stwierdzić, że lutowanie aluminium niemal dotarło pod strzechy. Tym razem lutowie miało postać prętów. W paczce znalazło się 5 prętów o średnicy 3 mm i długości 333 mm. Temperatura topnienia 480 ºC. Zakupiłem jedno opakowanie, ale jeszcze nie miałem okazji go wypróbować. Cena takiego opakowania to 29 pln (wrzesień 2013). pl/images/stories/20130325_LutowanieAluminium/640_20130913_174539_NazwaLutowia. jpg" rel="lightbox[yasig2]" title="20130913_174539_NazwaLutowia. jpg">

Wydaje się, że około metrowy zestaw lutowia do aluminium powinien stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego turysty rowerowego, który wybiera się w dłuższą podróż. Szansa, że nawet gdzieś w Afryce uda nam się znaleźć palnik na gaz jest bowiem wielokrotnie większa niż szansa na odnalezienie maszyny spawalniczej.

Nowa Bateria do Asus X751, X550ZE, K750L

Pełna lista urządzeń do których pasuje ten akumulator znajduje się poniżej

Pojemność: 2200mAh

Napięcie: 14. 4V (15V)

Ilość ogniw: 4

Rodzaj ogniw: Li-Ion

Zastosowanie: Zamiennik

Gwarancja: 12 miesięcy

Stan: Fabrycznie nowa

Kolor: Czarny

Zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem: Tak

Zabezpieczenie przed przeładowaniem: Tak

Możliwość zwrotu: Do 30 dni

Kod produktu: AS77

Producent: Green Cell

Lista kompatybilności: Asus A450, Asus A550, Asus R510, Asus X550, Asus X450, Asus F450, Asus F550, Asus K550, Asus K450, Asus X751LN, Asus X751, Asus X751L, Asus X751LA, Asus X751LD, Asus X751LJ, Asus X751LK, Asus X750LN, Asus F750, Asus F750J, Asus F750JA, Asus F750JB, Asus F750L, Asus F750LA, Asus F750LB, Asus R750, Asus R750J, Asus R750JK, Asus R750JV, Asus X750, Asus X750J, Asus X750JA, Asus X750JB, Asus X750JN, Asus X750L, Asus X750LA, Asus X750LB, Asus K750, Asus K750J, Asus K750JA, Asus K750JB, Asus K750JN, Asus K750L, Asus K750LA, Asus K750LB, Asus K750LN, Asus A550D, Asus A550DP, Asus A550Z, Asus A550ZA, Asus A550ZE, Asus F450J, Asus F450JB, Asus F450JF, Asus F550D, Asus F550DP, Asus F550Z, Asus F550ZA, Asus F550ZE, Asus K550D, Asus K550DP, Asus K550Z, Asus K550ZA, Asus K550ZE, Asus R510D, Asus R510DP, Asus R510Z, Asus R510ZA, Asus R510ZE, Asus X550D, Asus X550DP, Asus X550Z, Asus X550ZA, Asus X550ZE, Asus A450J, Asus A450JB, Asus A450JF, Asus A450JN, Asus X450JB, Asus X450JF, Asus X450JN, Asus K450J, Asus K450JB, Asus K450JF, Asus K450JN, Asus X450J, Asus A750, Asus A750J, Asus A750JA, Asus A750JB, Asus A750L, Asus A750LA, Asus A750LB, A41-X550E

Jeśli wybrałeś dostawę przez sprzedającego, zapoznaj się z informacjami w zakładce " Dostawa i płatność "

Lutowanie Asus A750l

Bezpośredni link do pobrania Lutowanie Asus A750l

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Lutowanie Asus A750l