Licznik odczytów Podręcznik Hitachi 48hk6t64u

Licznik odczytów Hitachi 48hk6t64u to kompaktowy, wysokowydajny licznik odczytów. Jest zasilany z standardowego zasilania 230V zgodnego z normą EN60335-2-7. Licznik odczytów ma funkcję pamięci, która pozwala na odczytanie i zapamiętanie do 8 000 odczytów. Dodatkowo, licznik odczytuje wszystkie wybrane parametry z zakresu od 0 do 1250 Hz, w zależności od wybranego modelu. Zastosowana w urządzeniu technologia jest wyjątkowo precyzyjna i odporna na zakłócenia elektroniczne. Licznik odczytów Hitachi 48hk6t64u może być stosowany do szeroko pojętej automatyzacji przemysłowej, energetyki i monitoringu systemów.

Ostatnia aktualizacja: Licznik odczytów Podręcznik Hitachi 48hk6t64u

Odczyt Licznika: Jak Odczytać Licznik Prądu - E. ON

  • Wysokiej klasy kompaktowy licznik ciepła i chłodu z wirnikowym przetwornikiem przepływu klasy 2
  • Możliwość pracy jako licznik ciepła, licznik chłodu lub licznik ciepła i chłodu w tej samej instalacji
  • Oparty na jednostrumieniowych przetwornikach przepływu do montażu w pozycji poziomej (klasa 2) lub pionowej (klasa 3)
  • Dynamiczny okres pomiaru temperatury i integracji (2-6 s) - idealny licznik do pracy w mieszkaniowych węzłach ciepłnych (logotermach)
  • Bogate możliwości komunikacyjne przewodowe (M-Bus, Modbus, wyjście impulsowe) i bezprzewodowe (Wireless M-Bus)

Zastosowanie

Cechy produktu

Moduły komunikacyjne

Dane techniczne

Pliki do pobrania

Może Cię również zainteresować

Odczyt z licznika gazu ziemnego to czynność, która nie jest skomplikowana i może ją wykonać tak naprawdę każdy. To właśnie na podstawie wskazań licznika dokonywane jest rozliczenie ze sprzedawcą gazu.

Rachunki, jakie otrzymuje klient w postaci faktur, są informacją dla odbiorcy, ile gazu zużył i ile to go kosztowało. Takie rozliczenie opiera się na wskazaniu układu pomiarowego, jakim jest licznik gazowy nazywany również gazomierzem.

Dlaczego warto sprawdzać stan licznika gazowego?

Zazwyczaj nie ma potrzeby, aby we własnym zakresie samemu odczytywać licznik gazowy. Zajmuje się tym inkasent, czyli osoba wyznaczona przez dostawcę gazu, z którym odbiorca ma podpisaną umowę. W przypadku nowszych urządzeń pomiarowych odczyt stanu licznika może być prowadzony również zdalnie. Dlaczego zatem warto nauczyć się odczytywać gazomierz samodzielnie?

Umiejętność samodzielnego odczytywania licznika gazowego może przydać się przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala kontrolować na bieżąco poziom zużycia gazu i planować wydatki związane z błękitnym paliwem. Po drugie można przejąć także rolę inkasenta. Niektóre firmy pozwalają samodzielnie odczytywać stan licznika gazowego i przekazywać go sprzedawcy, a potem na tej podstawie dokonywane jest rozliczenie. Również klienci PGNiG mają taką możliwość. Wystarczy, że wybiorą grupę taryfową 12T. Wtedy odczytują wskazanie licznika gazu raz w miesiącu i przekazują ten odczyt do PGNiG za pośrednictwem eBOK, wysyłając SMS lub dzwoniąc na infolinię.

Jak przejść na grupę taryfową z oznaczeniem 12T?

Jeśli chcesz zgłaszać stan gazomierza raz w miesiącu, musisz wybrać grupę taryfową z oznaczeniem 12T.

Licznik gazowy – jak go odczytać?

Najpopularniejszym gazomierzem w Polsce jest licznik miechowy, który można jeszcze zobaczyć w wielu gospodarstwach domowych i zakładach produkcyjnych. Do odczytu zużycia gazu stosowane są również liczniki elektroniczne. Na przedniej ściance gazomierza znajdują się najważniejsze informacje. To numer licznika składający się z cyfr poprzedzonych oznaczeniem "Nr" lub "Nr fabr. ". Do tego bez trudu można znaleźć oznaczenie typu licznika zaczynające się od litery "G".

Przy odczytywaniu gazomierza interesują nas jednak przede wszystkim cyfry, czyli wskazanie licznika (3), które wyświetlane są na panelu licznika – na wyświetlaczu LCD (gazomierz elektroniczny) lub na wskaźniku mechanicznym (gazomierz tradycyjny). Najważniejsza jest liczba przed przecinkiem i to właśnie ją wystarczy podać sprzedawcy gazu. Po przecinku znajdują się wartości dziesiętne i tysięczne, które mają niewielki wpływ na wartość pojawiającą się na fakturze i tych liczb się nie podaje. Stan licznika jest podawany w metrach sześciennych (m3). Na przedniej ściance gazomierza znajdziemy również jego podstawowe parametry pracy podawane przez producenta (4) (minimalny i maksymalny przepływ gazu, maksymalne ciśnienie przepływu, zakres temperatury pracy).

Jak działa licznik gazu?

Licznik gazu to układ pomiarowy, który jest niezbędny do określenia ilości zużycia gazu, a dokładnie – do określenia objętości przepływającego gazu. Najczęściej używane gazomierze miechowe podłączone są do sieci gazowej za pomocą króćca wlotowego, natomiast króciec wylotowy podłączany jest do domowej instalacji gazowej. Ciśnienie wtłacza gaz do licznika, gdzie znajdują się dwie komory. Najpierw zapełnia się gazem pierwsza, potem druga, aż gaz przedostaje się do instalacji domowej. Każdy cykl pracy miechów odmierza identyczną objętość gazu. Miechy napędzają przekładnie i koła zębate, które sterują liczydłem wskazującym zużycie gazu za pomocą cyfr. Każdy gazomierz przed zamontowaniem przechodzi wzorcowanie licznika wykonywane przez Pracownię Pomiarów Objętości Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W ten sposób dokonywana jest legalizacja układów pomiarowych.

Rozliczenie na fakturze

Należy pamiętać, że licznik gazu wskazuje zużycie w m3, natomiast od 2014 roku na fakturze znajduje się rozliczenie w kilowatogodzinach (kWh). Aby było możliwe porównanie odczytu licznika z rachunkiem, trzeba przeliczyć odczytaną na gazomierzu wartość na kWh. W tym celu konieczne jest pomnożenie ilości gazu w m3 przez współczynnik konwersji, który podawany jest na każdej fakturze. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym artykule Jak przeliczyć m3 na kWh według nowej jednostki rozliczeniowej? .

Odczyt licznika gazu nie jest czynnością skomplikowaną. Można, a nawet warto, ją wykonać bez problemu samemu. W ten sposób możemy na bieżąco sprawdzać zużycie gazu i reagować szybko, gdy zauważy się nagły wzrost poboru paliwa. Może on być spowodowany na przykład niepoprawnym działaniem kuchenki gazowej, niewłaściwą regulacją pieca itd.

Licznik odczytów Podręcznik Hitachi 48hk6t64u

Bezpośredni link do pobrania Licznik odczytów Podręcznik Hitachi 48hk6t64u

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Licznik odczytów Podręcznik Hitachi 48hk6t64u