Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75

Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75 to wytyczne dotyczące bezpieczeństwa użytkowania produktu. Są one zaprojektowane, aby zapobiec zranieniom i uszkodzeniom materiału. Przykłady środków ostrożności obejmują: stosowanie wyłącznie wyposażenia, które jest zgodne z produktem; używanie wyłącznie wyposażenia, które jest przeznaczone do użytkowania na zewnątrz; stosowanie właściwych materiałów i narzędzi; stosowanie właściwych środków ochrony osobistej; przestrzeganie wszystkich procedur i wytycznych producenta; i stosowanie właściwego zarządzania odpadami.

Ostatnia aktualizacja: Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet. pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m. in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet. pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Konsultacja merytoryczna:Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska

ten tekst przeczytasz w 3 minutyNebu-dose Hipertonic to roztwór hipertoniczny chlorku sodu. Przeznaczony do inhalacji, wspomaga proces samooczyszczania się górnych oraz dolnych dróg oddechowych. To wyrób medyczny do jednorazowego użytku wydawany bez recepty. Preparat jest przeznaczony do stosowania w inhalatorach pneumatycznych.

Naeblys / iStock

 • Nebu-dose Hipertonic – działanie
 • Nebu-dose Hipertonic – przeznaczenieNebu-dose Hipertonic – sposób użyciaNebu-dose Hipertonic – przeciwwskazaniaNebu-dose Hipertonic – działania niepożądane i ostrzeżeniaNebu-dose Hipertonic – informacje dodatkowe i przechowywanieNebu-dose – rodzaje

Nebu-dose (Solinea)

Nebu-dose Hipertonic – działanie

Nebu-dose Hipertonic to dostępny w postaci ampułek roztwór chlorku sodu przeznaczony do nebulizacji. Główną funkcją preparatu jest ułatwienie oddychania przez działanie wspomagające usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Roztwór Nebu-dose Hipertonic do inhalacji zmniejsza elastyczność oraz lepkość wydzieliny, co usprawnia jej przemieszczanie.

Ponadto preparat zmniejsza obrzęk śluzówki, pobudza kaszel i wspomaga odkrztuszanie, ułatwiając pozbycie się wydzieliny i udrożnienie dróg oddechowych.

Nebu-dose Hipertonic – przeznaczenie

Ulotka Nebu-dose Hipertonic informuje o wskazaniach do stosowania preparatu. Ampułki do inhalacji zalecane są do stosowania w przypadku chorób takich jak:

  ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie oskrzelików.

Dodatkowo roztwór hipertoniczny Nebu-dose jest odpowiedni do użycia jako nośnik innych preparatów do inhalacji.

Nebu-dose Hipertonic – sposób użycia

Preparat Nebu-dose Hipertonic ma postać ampułki o pojemności 5 ml. Zgodnie z uwagami producenta wyrób jest odpowiedni do wykorzystania w inhalatorach pneumatycznych, dlatego też roztwór należy wykorzystywać zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia. Służy do przeprowadzenia jednorazowej inhalacji.

W skład Nebu-dose Hipertonic wchodzi jałowy roztwór chlorku sodu 3 proc.

Odpowiednia dawka Nebu-dose Hipertonic do jednej inhalacji wynosi 4–5 ml. Należy stosować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Zawartość ampułki należy zużyć bezpośrednio po otwarciu.

Nebu-dose Hipertonic – przeciwwskazania

Nie należy samodzielnie sięgać po wyrób Nebu-dose w przypadku zażywania innych leków. Chcąc rozpocząć inhalacje z wykorzystaniem hipertonicznego roztworu chlorku sodu przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Pozwoli to uniknąć ewentualnych interakcji z przyjmowanymi farmaceutykami.

Nebu-dose Hipertonic – działania niepożądane i ostrzeżenia

Należy zachować dużą ostrożność u osób ze skłonnością do duszności – przed użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem. W przypadku pacjentów szczególnie wrażliwych przed zastosowaniem preparatu konieczne może być sięgnięcie po lek rozszerzający oskrzela.

Jeżeli pojawi się skurcz oskrzeli lub uporczywy kaszel, konieczne jest przerwanie stosowania wyrobu Nebu-dose i skonsultowanie się z lekarzem.

Wykorzystywanie ampułki zgodnie z przeznaczeniem, w oparciu o ulotkę Nebu-dose Hipertonic i zgodnie z zaleceniami lekarza nie niesie ze sobą działań niepożądanych. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nebu-dose Hipertonic – informacje dodatkowe i przechowywanie

Ampułka Nebu-dose zawierająca hipertoniczny roztwór chlorku sodu powinna być użyta natychmiast po otwarciu. Pozostawienie ampułki otwartej wiąże się z ryzykiem jej zanieczyszczenia, które może stać się źródłem infekcji.

Preparatu Nebu-dose Hipertonic nie należy stosować po terminie ważności ani w przypadku uszkodzenia ampułki.

Ampułki powinno się przechowywać w suchym miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci – w temperaturze poniżej 25 st. C.

Wyrób należy stosować zgodnie z przeznaczeniem.

Nebu-dose – rodzaje

Preparat do inhalacji Nebu-dose dostępny jest również w innych wariantach:

Nebu-dose Baby – roztwór chlorku sodu (1, 5 proc. ) do nebulizacji, dostępny w postaci pojedynczych ampułek. Nebu-dose Hialuronic – roztwór chlorku sodu (0, 9 proc. ) z dodatkiem kwasu hialuronowego do nebulizacji. Nebu-dose Isotonic – sterylny roztwór chlorku sodu (0, 9 proc) do nebulizacji. Nebu-dose Plus – roztwór chlorku sodu (3 proc. ) z dodatkiem kwasu hialuronowego stosowany w terapii inhalacyjnej.
 • Nebu-dosechlorek soduinhalacjaukład oddechowyinhalatoroddychanieostre zapalenie oskrzelimukowiscydozaprzewlekła obturacyjna choroba płuczapalenie oskrzelikównebulizacja

   Hiconcil - zastosowanie, środki ostrożności

   Hiconcil jest antybiotykiem do stosowania ogólnego. Jest w formie proszku do przygotowania do zawiesiny. Głównym zastosowaniem leku jest kuracja zakażeń o podłożu...

   Magdalena Wawszczak| Onet.Eziclen - zastosowanie, środki ostrożności

   Jaki skład ma Eziclen i jakie jest jego dokładne zastosowanie? Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania preparatu? Eziclen jest to osmotycznym lekiem...

   Calcium dobesilate - zastosowanie, dawkowanie, środki ostrożności

   Calcium dobesilate to lek w formie tabletek, dostępny na receptę. Główną substancją czynną leku jest Dobesylan wapnia, który nie tylko poprawia czynność... pl/zdrowie, oksykodon---dzialanie--przeciwwskazania--srodki-ostroznosci, artykul, 1734509. eu/pulscms-transforms/1/-Huk9kqTURBXy8xYmEzMWE4ZDAzNmFkODJkZjg0NTZmN2NkNWMwOTU3ZC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/FVyk9kqTURBXy8xYmEzMWE4ZDAzNmFkODJkZjg0NTZmN2NkNWMwOTU3ZC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Oksykodon - działanie, przeciwwskazania, środki ostrożności"/>Oksykodon - działanie, przeciwwskazania, środki ostrożności

   Oksykodon jest lekiem narkotycznym, który budową przypomina kodeinę. Jest on stosowany w leczeniu bólu o różnym nasileniu, ma działanie uspokajające, a także...

   Marta PawlakPrenatal Uno - wskazania, skład, dawki, środki ostrożności

   Prenatal Uno jest preparatem witaminowym dla kobiet w ciąży. W jego składzie można znaleźć kwas foliowy, cholinę, jod oraz witaminy B6 i B12. W składzie Prenatal... pl/zdrowie, co-valsacor---wskazania--dzialanie--srodki-ostroznosci, artykul, 1733314. eu/pulscms-transforms/1/5npk9kqTURBXy9iNDE0YTQyYTcwMTNmNDU3MjY3ZDgyOTFlNDNmNjQ5MS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/1-3k9kqTURBXy9iNDE0YTQyYTcwMTNmNDU3MjY3ZDgyOTFlNDNmNjQ5MS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Co-Valsacor - wskazania, działanie, środki ostrożności"/>Co-Valsacor - wskazania, działanie, środki ostrożności

   Co-Valsacor to złożony lek stosowany w celu obniżenia ciśnienia. Substancje czynne preparatu mają dużo silniejsze działanie niż każda z tych substancji stosowana... pl/zdrowie, altacet---dzialanie--wskazania--srodki-ostroznosci, artykul, 1732832. eu/pulscms-transforms/1/IAUk9kqTURBXy8yMjFkOGNhODMyMzIxZjM3NDFjNDg0ZTE1NjkyZDZkOS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/bhak9kqTURBXy8yMjFkOGNhODMyMzIxZjM3NDFjNDg0ZTE1NjkyZDZkOS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Altacet - działanie, wskazania, środki ostrożności"/>Altacet - działanie, wskazania, środki ostrożności

   Altacet to popularny lek stosowany w celu leczenia obrzęków i stłuczeń. Lek ten dostępny jest w postaci wygodnego żelu, który nakłada się bezpośrednio na skórę w... pl/zdrowie, clonazepam---sklad--wskazania--dawkowanie--przeciwwskazania--ostroznosc, artykul, 1731215. eu/pulscms-transforms/1/W1xk9kqTURBXy83ZWJhOGFiNGE3YjAxZmVmNjFkNGVjMDQxNzdhOTUxMC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/R-tk9kqTURBXy83ZWJhOGFiNGE3YjAxZmVmNjFkNGVjMDQxNzdhOTUxMC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Clonazepam - skład, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, ostrożność"/>Clonazepam - skład, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, ostrożność

   Clonazepam to lek psychotropowy wydawany na receptę. Substancją czynną w Clonazepamie jest klonazepam, związek chemiczny z grupy benzodiazepin, działający na... pl/zdrowie, elin---czym-jest--co-trzeba-wiedziec--dzialanie--wskazania--przeciwwskazania--srodki-ostroznosci-, artykul, 1731516. eu/pulscms-transforms/1/Ddvk9kqTURBXy9kODhiODc0ZmY1ZGNkMzdjYWI0N2NkMTM2N2E2NzcwNC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/MAyk9kqTURBXy9kODhiODc0ZmY1ZGNkMzdjYWI0N2NkMTM2N2E2NzcwNC5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Elin - wszystko, co powinnaś wiedzieć przed zastosowaniem leku"/>Elin - wszystko, co powinnaś wiedzieć przed zastosowaniem leku

   Elin jest nazwą handlową hormonalnego leku antykoncepcyjnego produkowanego przez firmę Polpharma. Jest to lek wydawany wyłącznie z przepisu lekarza na receptę. W... pl/zdrowie, garcinia-cambogia---wlasciwosci--przeciwwskazania--srodki-ostroznosci, artykul, 1730034. eu/pulscms-transforms/1/eGPk9kqTURBXy9iOTE1ZjE5ZmJkZDM0N2Y0NzJiOWFjYTAyZDBmZmUxOS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAE" data-original-webp="//ocdn. eu/pulscms-transforms/1/Wqzk9kqTURBXy9iOTE1ZjE5ZmJkZDM0N2Y0NzJiOWFjYTAyZDBmZmUxOS5qcGVnkZMFzQEEzJHeAAGhMAU" alt="Garcinia cambogia - właściwości, przeciwwskazania, środki ostrożności"/>Garcinia cambogia - właściwości, przeciwwskazania, środki ostrożności

   Garcinia cambogia uważana jest przez wiele osób za cudowny składnik wspomagający odchudzanie, przez niektórych jednak jej właściwości są mocno podawane w...

Wytwórcy, importerzy, dalsi użytkownicy i dystrybutorzy, jak również producenci i importerzy pewnych szczególnych wyrobów, muszą poinformować o zidentyfikowanych zagrożeniach stwarzanych przez te substancje innych uczestników łańcucha dostaw, w tym także konsumentów.

Do tego celu służy oznakowanie substancji lub mieszaniny zgodnie z rozporządzeniem CLP przed wprowadzeniem jej do obrotu, gdy:

 • substancja lub mieszanina jest zaklasyfikowana jako stwarzająca zagrożenie;
 • mieszanina zawiera jedną lub większą liczbę substancji zaklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie w ilości przekraczającej określoną wartość progową;
 • produkt jest substancją wybuchową.

CLP określa treść oznakowania na etykiecie i umiejscowienie na niej poszczególnych elementów. Etykieta powinna być solidnie przymocowana do opakowania w jednym lub kilku miejscach i musi zawierać następujące dane:

 • nazwę, adres i numer telefonu dostawcy;
 • nominalną ilość substancji lub mieszaniny w opakowaniach udostępnianych ogółowi społeczeństwa (chyba że ilość ta jest określona gdzie indziej na opakowaniu);
 • Identyfikatory produktu;
 • w stosownych przypadkach piktogramy określające rodzaj zagrożenia, hasła ostrzegawcze, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, zwroty określające środki ostrożności i informacje uzupełniające wymagane na mocy innych przepisów.
 • CLP określa ogólne wymagania dotyczące oznakowania, tak by zapewnić bezpieczne stosowanie i dostawy substancji oraz mieszanin stwarzających zagrożenie. Pewne wyjątki w kwestii oznakowania dotyczą np. substancji i mieszanin zawartych w opakowaniach małych (zwykle o pojemności mniejszej niż 125 ml) lub w inny sposób trudnych do oznakowania. Inne przykłady zostały wymienione w punkcie 1. 3 załącznika I do rozporządzenia CLP. Wyjątki te pozwalają dostawcy pominąć zwroty określające zagrożenie i(lub) środki ostrożności albo piktogramy spośród elementów oznakowania wymaganych zazwyczaj zgodnie z rozporządzeniem CLP.

  Opakowanie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie musi być zaprojektowane, skonstruowane i zamykane w taki sposób, by jego zawartość nie mogła w żadnym wypadku wydostać się na zewnątrz. Zatem materiał, z którego wykonano opakowanie, musi być mocny i solidny oraz odporny na uszkodzenie przez jego zawartość. W przypadku wymiennych zamknięć możliwe musi być ponowne wielokrotne zamknięcie opakowania bez ryzyka wydostania się zawartości na zewnątrz.

  Opakowanie substancji chemicznej dostarczanej ogółowi społeczeństwa nie może wzbudzać zainteresowania lub ciekawości u dzieci ani wprowadzać w błąd konsumentów. Pod względem wyglądu lub konstrukcji opakowanie nie może być podobne do opakowań środków spożywczych, pasz dla zwierząt lub produktów leczniczych albo kosmetycznych.

  Zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i wyczuwalne dotykiem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie

  Zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i(lub) wyczuwalne dotykiem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie są konieczne, jeśli dane substancje lub mieszaniny dostarczane są ogółowi społeczeństwa i stwarzają pewne zagrożenie lub jeśli produkt zawiera metanol albo dichlorometan. Omówienie różnych zagrożeń, których dotyczy ten obowiązek, dostępne jest na stronie „Szczególne sytuacje związane z oznakowaniem i pakowaniem”, do której łącze również znajduje się na tej stronie.

  W celu uzyskania szczegółowych wskazówek dotyczących wymogów w zakresie oznakowania i pakowania zalecane jest zapoznanie się z Wytycznymi dotyczącymi oznakowania i pakowania na podstawie rozporządzenia CLP.

  Ile apteczek powinno być w zakładzie? Kto decyduje o zawartości apteczki? Jakie środki powinny się w niej znaleźć? I czy mogą tam być leki? Zapraszam po szczegóły.

  Co na temat apteczek mówią przepisy?

  Rozpocznijmy od Kodeksu pracy, w którym to znajdziemy informację, że pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników [1].

  Drugi akt prawny, który porusza temat apteczki to rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Znajdziemy w nim zapis, że pracodawca musi zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy [2].

  Zapisy rozporządzenia na tym się nie kończą. Wskazują co konkretnie powinno składać się na wspomniany system pierwszej pomocy. Są to:

  • Punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne.
  • Apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.

  Ile apteczek powinno być w zakładzie?

  To częsty dylemat w zakładach pracy. Pracownicy służby BHP często borykają się z zadaniem oszacowania liczby apteczek w zakładzie. Mają świadomość, że są to środki niezbędne w sytuacjach kryzysowych, ale jednocześnie nie chcą popadać w przesadę i umieszczać ich „na każdym rogu” zakładu.

  Zgodnie z przepisami, decyzję o liczbie apteczek w zakładzie oraz o ich usytuowaniu podejmuje się w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami [2].

  Określając liczbę apteczek, należy uwzględnić kilka aspektów: rodzaje i nasilenie występujących w zakładzie zagrożeń oraz odległość do apteczek ze wszystkich stanowisk pracy. Każdy pracownik musi mieć możliwość, w razie potrzeby, łatwo dotrzeć do apteczki i skorzystać z opatrunku czy innego środka pierwszej pomocy.

  Przepisy nie regulują ile powinna wynosić minimalna odległość do najbliższej apteczki. Trzeba to ustalić zawsze indywidualnie, ponieważ każdy zakład jest inny. Jeżeli miałabym tutaj coś podpowiedzieć, to można przyjąć na zasadzie analogii do gaśnic, żeby odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej apteczki nie była większa niż 30 m. W takiej odległości powinny znajdować się gaśnice i jest to regulowane przepisami [3]. W kwestii apteczek jest to jedynie moja niezobowiązująca podpowiedź, a nie wymóg prawny.

  Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

  Prawo nie definiuje tej kwestii. Nie ma jednego ustalonego wykazu środków, które powinny znajdować się w apteczce. Zgodnie z rozporządzeniem [2], skład apteczki być ustalony w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy.

  W apteczce powinny znajdować się przede wszystkim środki opatrunkowe, czyli np. :

 • opaski dziane,
 • opaski elastyczne,
 • plastry z opatrunkiem i bez,
 • chusty trójkątne,
 • opatrunki jałowe,
 • oraz wyposażenie dodatkowe, konieczne do prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy:

 • rękawiczki jednorazowe,
 • nożyczki (z tępymi końcówkami),
 • maski lub ustniki przeznaczone do bezpiecznego przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta-usta, itp.
 • W zależności od charakteru działalności zakładu, a więc możliwych zagrożeń i związanych z nimi sposobami i środkami udzielania pierwszej pomocy, w apteczce mogą znajdować się również:

 • opatrunki hydrożelowe,
 • płyn do przemywania oczu,
 • sol fizjologiczna,
 • koc ratunkowy (koc termiczny, folia NRC) itp.
 • Oprócz środków do udzielania pierwszej pomocy, a apteczce musi również znaleźć się instrukcja udzielania pierwszej pomocy [2].

  Kto powinien uzupełniać apteczkę

  Zgodnie z rozporządzeniem [2], obsługę punktów i apteczek pierwszej pomocy należy powierzyć pracownikom przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.

  Chodzi tutaj o osoby wyznaczone przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy na podstawie przepisów Kodeksu pracy [4]. Osoby te powinny dbać o czystość, widoczność, oznakowaniewyposażenie apteczek w zakładzie.

  Takie osoby muszą być zapewnione na każdej zmianie roboczej. Oczywiście liczba tych osób będzie zależna od wielkości zakładu i należy to ustalić indywidualnie.

  Imienna lista pracowników przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy, wyznaczonych do obsługi apteczek, powinna być umieszczona na apteczkach. Jeżeli w tym miejscu zastanawiasz się nad tym co na to RODO, to spieszę Cię uspokoić. Taka sytuacja dotyczy udzielania pierwszej pomocy lub ratowania życia w sytuacji kryzysowej. RODO zatem ustępuje tutaj miejsca wyższemu celowi. Na ten temat wypowiedział się również radca prawny Wojciech Wawrzak w artykule gościnnym na blogu BHP od podszewki (link znajdziesz na końcu wpisu w sekcji „powiązane artykuły”).

  Kwestia częstotliwości przeglądów apteczek oraz uzupełniania ich zawartości również musi być uregulowana wewnątrzzakładowo, podobnie jak sposób zamawiania materiałów do apteczki. Warto również, abyś ze swojej strony, jako pracownik służby BHP, sprawdzał ten aspekt podczas kontroli BHP.

  Normy dotyczące apteczek pierwszej pomocy

  PN-EN ISO 7010

  W rozporządzeniu [2] znajdziesz zapis, że punkty pierwszej pomocy oraz miejsca usytuowania apteczek powinny być oznakowane zgodnie z Polską Normą. Oznakowanie to zostało ustalone w normie PN-EN ISO 7010 i obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Wygląda następująco:

  Warto dodać, że kiedyś powszechnie stosowano oznakowanie w postaci czerwonego krzyża. Od kilkunastu lat jednak takie oznakowanie apteczek jest już niezgodne z wymaganiami i obowiązuje jedynie powyższy sposób identyfikacji wizualnej.

  DIN 13164

  Często możesz spotkać się z ofertami sugerującymi, że apteczka powinna być wyposażona zgodnie z normą DIN 13164. Otóż, nie ma takiego obowiązku. Przepisy polskiego prawa stawiają jedynie wymaganie oznakowania apteczki zgodnie z Polską Normą (i chodzi tutaj o wyżej opisaną normę PN-EN ISO 7010) [2].

  DIN 13164 jest normą Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. W Polsce nie ma obowiązku ich stosowania. Jednak z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tej normy i wyposażyć apteczkę według jej wytycznych. Ważniejszą jednak kwestią jest skonsultowanie wyposażenia apteczki z lekarzem, biorąc pod uwagę zagrożenia w konkretnym zakładzie i związane z nimi potrzeby.

  Pytania Czytelników

  Co jakiś czas otrzymuję przeróżne pytania o wyposażenie apteczki od Czytelników BHP od podszewki. Poniżej odpowiadam wszystkie pytania z tego zakresu, które dotychczas do mnie napłynęły.

  Mateusz: „Czy w apteczce może znajdować się woda utleniona? ”

  Odpowiedź: Teoretycznie tak. Jednak od pewnego czasu, lekarze nie zalecają przemywania ran wodą utlenioną.

  Ponadto, woda utleniona ma krótki termin ważności. Może się okazać, że w sytuacji udzielania pierwszej pomocy, zastosuje się przeterminowany produkt. Oczywiście nie powinno to mieć miejsca. Bardzo często też zdarza się, szczególnie podczas audytów systemowych, że audytorzy trafiają na niezdatną do użycia wodę utlenioną podczas audytowania apteczek.

  Istnieje jeszcze jeden problem związany z wodą utlenioną, czego na ogół pracownicy nie są świadomi. Buteleczka wody utlenionej, która została otwarta, nie nadaje się do ponownego użytku. Zatem użycie nawet niewielkiej ilości wody utlenionej powoduje, że pozostała jej część nie powinna już trafiać z powrotem do apteczki. Często jednak tak właśnie się dzieje, ponieważ pracownicy po prostu o tym nie wiedzą.

  Irena: „Czy w apteczce dopuszczalne są środki farmakologiczne, np. apap? ”

  Zapewne słyszałeś informację, że w apteczkach nie powinny znajdować się żadne leki jak np. tabletki przeciwbólowe? Co ciekawe, polskie prawo tego nie zabrania. Mówi o tym wprost ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym [5], w której znajduje się taki oto zapis:

  Pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych i wyposażenia wyrobów medycznych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych [6] oraz produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  Skąd w takim razie przekonanie, że w apteczkach leków być nie powinno? Wynika to ze zwyczajnej ostrożności. Trzeba mieć świadomość, że podanie komuś leku może powodować dodatkowe zagrożenia. Może okazać się, że osoba podająca lek wyrządzi w ten sposób więcej szkody niż pożytku. Poszkodowany może być uczulony na jakiś składnik leku, albo lek może wejść w interakcję z innymi lekami, które zażywa poszkodowany, a osoba udzielająca pomocy o tym nie wie. Warto rozważyć tę kwestię i zadać sobie pytanie: czy te leki naprawdę są takie niezbędne w apteczce?

  Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zapadnie decyzja (oczywiście w porozumieniu z lekarzem) o obecności leków w apteczce, warto zadbać o staranne przeszkolenie w tym zakresie osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy.

  Karolina: „W jakiej formie powinna być instrukcja pierwszej pomocy w apteczce? Mam opracowaną zakładową instrukcję pierwszej pomocy, ale ma kilkadziesiąt stron i nie mieści się w apteczce. ”

  Forma jest dowolna. Może to być zarówno cała, wielostronnicowa instrukcja, ale może to być też coś nieco bardziej użytkowego, np. opracowanie skróconej instrukcji w formie obrazkowej, jedynie z krótkimi kluczowymi komentarzami, np. o liczbie uciśnięć klatki piersiowej i liczbie wdechów ratowniczych, alarmowych numerach telefonu itp.

  Warto pamiętać, że w sytuacjach awaryjnych, ludzie są zdenerwowani. Stres często przekłada się na nieco bardziej chaotyczne działanie. Warto zadbać, aby w takich momentach, pracownicy mieli do dyspozycji bardzo intuicyjne i klarowne wskazówki jak postępować. Opracowanie tego typu materiałów jest zwykle nieco bardziej czasochłonne, ale warto poświęcić na to czas.

  Kasia: „Czy jeśli w karcie charakterystyki azotu w Sekcji 4: Środki pierwszej pomocy 4. 1 Opis środków pierwszej pomocy jest informacja: <<Zabezpieczając się izolującym aparatem oddechowym przenieść poszkodowanego do nieskażonego obszaru (…)>> oraz <<(…) w przypadku trudności w oddychaniu podać tlen>> to oznacza to, iż zakładowa apteczka powinna być wyposażona w aparaturę tlenową? ”

  Należy pamiętać, że karta charakterystyki podaje środki ostrożności ogólnie dla danego produktu chemicznego. Jednak autor karty nie wie w jaki sposób dany produkt chemiczny stosowany jest w konkretnym zakładzie: w jakich ilościach, w jakim procesie, w których czynnościach, ani jakie są zapewnione inne środki bezpieczeństwa.

  Dlatego też, odpowiedź na to pytanie musi wynikać z zakładowej oceny ryzyka zawodowego. To jest dokument, w którym bierze się pod uwagę całość czynników i to właśnie tam określa się czy w danym zakładzie należy – jak w przypadku pytania Kasi – zapewnić butlę z tlenem, czy inne środki rekomendowane w karcie charakterystyki.

  Joanna: „Mam problem z ustaleniem składu apteczki. Słyszałam, że trzeba to ustalić z lekarzem, ale jak należy to prawidłowo przeprowadzić w rzeczywistości? ”

  Skład apteczki można całkowicie powierzyć lekarzowi. Można też stworzyć własną propozycję i przekazać lekarzowi do zaopiniowania. Obie formy są dobre. Osobiście polecam zaprosić lekarza do zakładu, przejść z nim po hali produkcyjnej, po stanowiskach pracy, pokazać dokumenty, które mogą być dla niego istotne, np. ocenę ryzyka zawodowego. Następnie usiąść i wspólnie ustalić co będzie wchodziło w skład apteczki. Gotowy wykaz wydrukować, dać lekarzowi do podpisu, skserować, zalaminować i wywiesić we wszystkich apteczkach.

  Podsumowanie

  Wyposażenie apteczek to kwestia zależna od wielu czynników i powinna być zawsze ustalana indywidualnie, w porozumieniu z lekarzem medycyny pracy. Niezależnie od decyzji w tym zakresie, warto postawić na dobrą edukację pracowników w tej dziedzinie.

  Powiązane artykuły:

 • RODO w BHP
 • Woda i napoje profilaktyczne dla pracowników
 • Wypadek przy pracy
 • Wszystko o spawaczu
 • Szkodliwe czynniki biologiczne w środowisku pracy
 • Jak zorganizować prace ze środkami chemicznymi
 • Kto ponosi odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie?
 • Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75

  Bezpośredni link do pobrania Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Środki ostrożności i informacje o przepisach Beko Drypoint M Plus Dm 40 75